100 YILI AŞKIN TARİHİYLE DENİZ ÜZERİNDE ZARİF BİR SARAY

Zarifçe yaş almış Halas 71, İstanbul’u en değerli tarihi hazinelerinden biridir. 1914 yılında Fairfield Shipping Co. tarafından Glasgow İngiltere’de yolcu vapuru olarak yapılan bu güzel motor yat, Türkiye Cumhuriyeti’ne teslim edilmeden önce 1. Dünya Savaşı’nda yer almıştır. Halas 71 bugün 12 odası ve 16 kişilik ekibiyle, özel davetler için ve lüks charter olarak kiralanıyor.

Halas 71, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemi ve Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluş yıllarına uzanan bir hikayeye sahiptir.

1914 yılında Glasgow’da Fairfield Shipping Co. tarafından inşa edilen ve Reşit Paşa olarak adlandırılan geminin, 1.Dünya Savaşı sebebi ve bazı stratejik nedenlerden ötürü İngiliz Hükümeti tarafından Osmanlı imparatorluğu’na teslim edilmesi ertelendi. Aynı senenin kasım ayında gemiye el koyan İngiliz Hükümeti, ismini Waterwich olarak değiştirerek Gelibolu’ya gönderildi.

Ancak 1918 yılında yapılan Mondros Mütarekesi’nden sonra Türk sularına giren gemi, 4 yıl süresince İngiliz Birliklerine bağlı olarak çalıştı. 6 Ekim 1923 yılında Şirket-i Hayriye’ye geçti ve kurtuluş anlamına gelen “Halas” adını aldı. İstanbul Boğazı’nın en fazla yolcu taşıma kapasitesine (yazın 1053, kışın 961 yolcu) sahip olan Halas, 65 yıl boyunca olarak hizmet verdi. 1984 yılında Haldun ve Çiğdem Simavi Halas’ı satın alarak enkaz olmaktan kurtardı ve 15 kabinli lux charter gemisine dönüştürdü.

2008 yılında Mustafa ve Caroline Koç’a devrolan gemi, 2 yıl süren bir renovasyondan geçerek bugünkü düzenine ulaştı. Halas halen boğazda davetler, güneyde ise 12 kabiniyle lüks charter olarak kiralanmaktadır. Prens Charles, Prenses Margaret, Prens ve Prenses Michael of Kent, Fransa eski Cumhurbaşkanı François Mitterand, Amerika eski başkanlardan Bush, Bill Clinton, Hillary Clinton, Cumhurbaşkanlarımızdan Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Abdullah Gül, Halas’ın ağırladığı önemli misafirler arasındadır.

BUGÜN

Merkez Ofis:

İstinye Mah., Sakıp Sabancı Cad.
Tokmak Burnu, 34460 Sarıyer, Istanbul
Tel: +90 549 334 21 04
Hikayemizi Keşfedin